Co to jest Bitcoin?

Co to jest Bitcoin

Co to jest Bitcoin? Jest to cyfrowa waluta, która została stworzona w styczniu 2009 roku. Jest ona zgodna z ideami przedstawionymi w dokumencie Whitepaper przez tajemniczego i pseudonimowego wynalazcę. Tożsamość osoby lub osób, które stworzyły tę technologię, pozostaje tajemnicą. Bitcoin oferuje obietnicę niższych opłat transakcyjnych niż tradycyjne mechanizmy płatności online i w przeciwieństwie do walut emitowanych przez rząd, jest obsługiwany przez zdecentralizowany organ.

Bitcoin jest rodzajem kryptowaluty. Kryptowaluta nie jest fizycznym środkiem płatniczym, a jedynie salem przechowywanym w publicznej księdze, do której każdy ma przejrzysty dostęp. Wszystkie transakcje są weryfikowane przez ogromną ilość mocy obliczeniowej. Bitcoiny nie są emitowane lub wspierane przez jakiekolwiek banki lub rządy. Pomimo tego, że nie jest prawnym środkiem płatniczym, jest bardzo popularny i spowodował uruchomienie setek innych kryptowalut, zbiorczo określanych jako altcoiny. Bitcoin jest powszechnie skracany jako „BTC”.

Czym jest Bitcoin – podstawowe informacje

Zaczerpnijmy odrobinę podstawowych informacji na ten temat. Na pewno nie raz zastanawiałeś się co to jest Bitcoin? Jako początkujący użytkownik możesz nie posiadać wszystkich niezbędnych informacji. Już wyjaśniamy! Bitcoin, wprowadzony na rynek w 2009 roku, jest największą kryptowalutą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. W przeciwieństwie do tradycyjnej waluty, Bitcoin jest tworzony, dystrybuowany, handlowany i przechowywany przy użyciu zdecentralizowanego systemu ksiąg rachunkowych, znanego jako blockchain.

Co to jest Bitcoin

Historia BTC była burzliwa. Kryptowaluta poszybowała w górę do około 20 000 dolarów w 2017 roku, ale mniej niż kilka lat później była notowana za mniej niż połowę tej kwoty. Jako najwcześniejsza wirtualna waluta, która spotkała się z powszechną popularnością i sukcesem, BTC zainspirował mnóstwo innych kryptowalut w swoim następstwie.

Zacznijmy od zrozumienia o co w tym chodzi

System Bitcoin jest zbiorem komputerów (zwanych również pod nazwą „węzłów” lub „górników”), które uruchamiają kod Bitcoina i przechowują dane łańcuchu bloków. Metaforycznie, blockchain można rozumieć jako zbiór bloków. W każdym bloku jest zbiór transakcji. Ponieważ wszystkie komputery obsługujące blockchain mają tę samą listę bloków i transakcji, i mogą przejrzyście zobaczyć te nowe bloki są wypełnione nowymi transakcjami BTC, nikt nie może oszukać system.

Każdy, niezależnie od tego, czy prowadzi „węzeł” Bitcoin, czy nie, może zobaczyć te transakcje występujące na żywo. Aby dokonać nikczemnego czynu, haker musiałby obsługiwać 51% mocy obliczeniowej, która składa się na BTC. Bitcoin ma około 12 000 węzłów, według stanu na styczeń 2021 roku, a liczba ta rośnie, co czyni taki atak dość mało prawdopodobnym w tym momencie.

Ale w przypadku ataku, górnicy – ludzie, którzy biorą udział w sieci Bitcoin za pomocą swoich komputerów – prawdopodobnie rozwidliliby się na nowy blockchain, co sprawiłoby, że wysiłek hakera włożony w przeprowadzenie ataku i kradzieży danych poszedłby na marne.

Salda tokenów Bitcoin są przechowywane przy użyciu publicznych i prywatnych „kluczy”, które są długimi ciągami liczb i liter połączonych matematycznym algorytmem szyfrowania, który został użyty do ich stworzenia. Klucz publiczny (porównywalny do numeru konta bankowego) służy jako adres, który jest publikowany na świecie i na który inni mogą wysyłać Bitcoiny.

Klucz prywatny (porównywalny z PIN-em do bankomatu) ma być strzeżoną tajemnicą i służy tylko do autoryzacji transmisji Bitcoinów. Klucze Bitcoin nie powinny być mylone z portfelem BTC, który jest fizycznym lub cyfrowym urządzeniem, które działa w celu ułatwienia handlu Bitcoin i pozwala użytkownikom śledzić ilość środków. Termin portfela jest nieco mylący, ponieważ zdecentralizowana natura Bitcoina oznacza, że nigdy nie jest on przechowywany „w” portfelu, ale raczej decentralnie na blockchainie (łańcuch bloków).

Technologia Peer-to-Peer

Z naszą pomocą poznasz niezbędne informacje na temat tej technologii. Bitcoin jest jedną z pierwszych walut cyfrowych, która wykorzystuje technologię peer-to-peer do ułatwienia natychmiastowych płatności. Niezależne osoby i firmy, które posiadają rządzącą moc obliczeniową i uczestniczą w sieci Bitcoin – „górnicy” – są odpowiedzialni za przetwarzanie transakcji na blockchainie i są motywowani przez nagrody (uwolnienie nowych Bitcoinów) i opłaty transakcyjne płacone w Bitcoinach. Ci górnicy mogą być uważani za zdecentralizowany organ egzekwowania wiarygodności sieci Bitcoin. Nowy BTC jest uwalniany do górników w stałym, ale okresowo malejącym tempie. Istnieje tylko 21 milionów BTC (tak, dobrze przeczytałeś – 21 MILIONÓW), które mogą być wydobyte. Na dzień 30 stycznia 2021 roku istnieje około 18 614 806 Bitcoinów, a do wydobycia pozostało 2 385 193 Bitcoinów.

Wydobywanie Bitcoinów – uwalnianie do obiegu

Wydobycie jest procesem, w którym BTC są uwalniane do obiegu. Ogólnie rzecz biorąc, wydobycie wymaga rozwiązywania obliczeniowo trudnych zagadek w celu odkrycia nowego bloku, który jest dodawany do blockchain. Górnictwo BTC działa dodając i weryfikując zapisy transakcji w całej sieci. Za dodawanie bloków do blockchaina, górnicy są nagradzani Bitcoinem; nagroda jest zmniejszana o połowę co 210 000 bloków. W 2009 roku nagroda za blok wynosiła 50 nowych Bitcoinów. 11 maja 2020 r. nastąpiło trzecie zmniejszenie o połowę, przez co nagroda za każdy odkryty blok spadła do 6,25 Bitcoinów.

Do wydobywania można używać różnego rodzaju sprzętu. Jednak niektóre z nich przynoszą wyższe nagrody niż inne. Pewne układy komputerowe, zwane układami scalonymi specyficznymi dla aplikacji (ASIC), oraz bardziej zaawansowane jednostki przetwarzające, takie jak jednostki przetwarzania grafiki (GPU), mogą osiągnąć większe nagrody. Te skomplikowane procesory wydobywcze znane są jako „platformy wydobywcze”.

Jeden BTC jest podzielny do ośmiu miejsc po przecinku (100 milionowych części jednego Bitcoina), a ta najmniejsza jednostka jest określana jako Satoshi. Jeśli to konieczne i jeśli uczestniczący górnicy zaakceptują tę zmianę, Bitcoin może ostatecznie stać się podzielny do jeszcze większej liczby miejsc po przecinku.

Co to jest Bitcoin

Historia Bitcoina

18 sierpnia 2008 r.

Zostaje zarejestrowana domena bitcoin.org. Dzisiaj, przynajmniej, ta domena jest „WhoisGuard Protected”, co oznacza, że tożsamość osoby, która ją zarejestrowała nie jest informacją publiczną.

31 października 2008 r.

Osoba lub grupa posługująca się nazwiskiem Satoshi Nakamoto ogłasza na liście Cryptography Mailing list na metzdowd.com: „Pracowałem nad nowym systemem elektronicznej gotówki.”

3 stycznia 2009 r.

Pierwszy blok Bitcoin jest wydobywany, Blok 0. Jest to również znany jako „blok genezy” i zawiera tekst: „The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks”, być może jako dowód na to, że blok został wydobyty w tym dniu lub po nim, a być może także jako istotny komentarz polityczny.

8 stycznia 2009 r.

Pierwsza wersja oprogramowania sieci Bitcoin zostaje ogłoszona na liście Cryptography Mailing.

9 stycznia 2009 r.

Wydobyty zostaje blok 1, a wydobycie Bitcoina rozpoczyna się na dobre.

Kim jest Satoshi Nakamoto?

Nikt nie wie, kto wymyślił Bitcoina, a przynajmniej nie ma co do tego pewności. Satoshi Nakamoto to nazwisko związane z osobą lub grupą ludzi, którzy wydali oryginalną białą księgę Bitcoin w 2008 roku i pracowali nad oryginalnym oprogramowaniem, które zostało wydane w 2009 roku. W ciągu ostatnich lat wielu podawało się lub było sugerowanych jako prawdziwe osoby kryjące się za tym pseudonimem, ale od stycznia 2021 roku prawdziwa tożsamość (lub tożsamości) stojąca za Satoshim pozostaje niejasna. Choć kuszące jest uwierzenie w medialną wersję, że twórca jest samotnym, szalonym geniuszem, który stworzył BTC z powietrza, takie innowacje zazwyczaj nie powstają w próżni. Wszystkie większe odkrycia naukowe, bez względu na to, jak oryginalne się wydają, zostały zbudowane na podstawie wcześniej istniejących badań.

Istnieją prekursorzy Bitcoina: Hashcash Adama Back’a, wynaleziony w 1997 roku8 , a następnie b-money Wei Dai’a, bit gold Nicka Szabo i Reusable Proof of Work Hala Finney’a. W samym whitepaper Bitcoina cytowane są Hashcash i b-money, a także różne inne prace z kilku dziedzin badawczych. Być może nie jest to zaskakujące, że wielu stojących za innymi projektami wymienionymi powyżej spekuluje się, że miały również udział w tworzeniu Bitcoina.

Istnieje kilka możliwych motywów, dla których wynalazca zdecydował się utrzymać swoją tożsamość w tajemnicy. Jedną z nich jest prywatność: Ponieważ BTC zyskał na popularności – stając się czymś w rodzaju ogólnoświatowego fenomenu – prawdopodobnie przyciągnąłby on wiele uwagi ze strony mediów i rządów w temacie swojego cyfrowego pieniądza.

Innym powodem może być potencjał sieci Bitcoina do spowodowania poważnych zakłóceń w obecnym systemie bankowym i monetarnym. Jeśli BTC zyskałby masową adopcję, system mógłby przewyższyć suwerenną walutę. To zagrożenie dla istniejącej waluty mogłoby zmotywować rządy do podjęcia działań prawnych przeciwko twórcy.

Kwestia bezpieczeństwa. Patrząc tylko na rok 2009, wydobyto 32 489 bloków; przy stawce nagrody 50 Bitcoinów za blok, całkowita wypłata w 2009 roku wyniosła 1 624 500 Bitcoinów. Można dojść do wniosku, że tylko Satoshi i być może kilka innych osobistości prowadziło wydobycie w 2009 roku i że to oni posiadają większość tego zasobu na swoim koncie użytkownika. Ktoś posiadający tak dużo mógłby stać się celem przestępców, zwłaszcza, że BTC są mniej podobne do akcji, a bardziej do gotówki, gdzie klucze prywatne potrzebne do autoryzacji wydatków można wydrukować i dosłownie trzymać pod materacem. Chociaż jest prawdopodobne, że wynalazca podjąłby środki ostrożności, aby umożliwić śledzenie wszelkich transferów spowodowanych wymuszeniem, pozostanie anonimowym jest dobrym sposobem, aby ograniczyć ekspozycję.

Specjalne rozważania

BTC jako forma płatności

Bitcoiny mogą być akceptowane jako środek płatniczy za sprzedawane produkty lub świadczone usługi. Sklepy z cegły i zaprawy mogą wyświetlać znak zawierający informacje „Akceptujemy Bitcoiny”; transakcje mogą być obsługiwane z wymaganym terminalem sprzętowym lub podając adres portfela za pomocą kodu QR i aplikacji na ekrany dotykowe. Firma online może łatwo zaakceptować BTC, dodając tę opcję płatności do innych opcji płatności online: karty kredytowe, PayPal, itp.

Możliwości zatrudnienia

Ci, którzy są samozatrudnieni, mogą otrzymać wynagrodzenie za pracę związaną z Bitcoinem. Istnieje wiele sposobów, aby to osiągnąć. Możesz stworzyć dowolny serwisu internetowy i dodać adres swojego portfela do strony jako formę płatności. Istnieje również kilka stron internetowych i biur pośrednictwa pracy, które są dedykowane cyfrowym walutom.

Jak kupić Bitcoiny

Istnieje wiele zwolenników Bitcoin, którzy wierzą, że handel kryptowalutami jest przyszłością. Wielu, którzy popierają Bitcoin wierzą, że ułatwia on znacznie szybszy, niskopłatny system płatności dla transakcji na całym świecie. Wątpią oni w system płatności tradycyjnego pieniądza. Chociaż nie jest wspierany przez żaden rząd ani bank centralny, Bitcoin może być wymieniany na tradycyjne waluty; w rzeczywistości jego kurs wymiany w stosunku do USD przyciąga potencjalnych inwestorów i handlowców zainteresowanych grą walutową. Rzeczywiście, jednym z głównych powodów wzrostu kryptowalut jest to, że mogą one działać jako alternatywa dla krajowych pieniędzy i tradycyjnych towarów, takich jak złoto.

Co to jest Bitcoin

W marcu 2014 roku IRS stwierdził, że wszystkie kryptowaluty należy opodatkować jako własność, a nie waluta. Zyski lub straty z Bitcoinów utrzymywanych jako kapitał będą realizowane jako zyski lub straty kapitałowe, podczas gdy Bitcoiny utrzymywane jako zapasy będą ponosić zwykłe zyski lub straty. Sprzedaż BTC, które zostały wydobyte lub zakupione od innej strony, lub użycie Bitcoinów do zapłaty za towary lub usługi, są przykładami transakcji, które mogą być opodatkowane. Jak w przypadku każdego innego aktywa, zasada kupowania nisko i sprzedawania wysoko ma zastosowanie do Bitcoinów. Najbardziej popularnym sposobem gromadzenia BTC jest kupno na giełdzie, ale istnieje wiele innych sposobów na ich zarabianie i posiadanie.

Rodzaje ryzyka związanego z inwestowaniem

Chociaż nie został on zaprojektowany jako normalna inwestycja kapitałowa (żadne akcje nie zostały wyemitowane), niektórzy spekulacyjni inwestorzy zostali przyciągnięci do kryptowaluty po tym, jak gwałtownie zyskała na wartości w maju 2011 roku i ponownie w listopadzie 2013 roku. W związku z tym wiele osób kupuje Bitcoina raczej dla jego wartości inwestycyjnej niż dla jego zdolności do działania jako środka wymiany. Jednak przez brak gwarantowanej wartości i z uwagi na jego cyfrową naturę należy rozumieć, że zakup i korzystanie z Bitcoinów niesie ze sobą kilka nieodłącznych zagrożeń. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Urząd Regulacji Przemysłu Finansowego (FINRA), Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów (CFPB) i inne agencje wydały wiele ostrzeżeń dla handlu cyfrową walutą.

Koncepcja kryptowalut jest wciąż nowa i w porównaniu z tradycyjnymi inwestycjami, nie ma zbyt wielu długoterminowych osiągnięć ani wiarygodnej historii, która by ją wspierała. Wraz z rosnącą popularnością, BTC z każdym dniem stają się mniej eksperymentalne; mimo to, po zaledwie dekadzie, wszystkie kryptowaluty nadal pozostają w fazie rozwoju. „Jest to inwestycja o najwyższym ryzyku i najwyższym zwrocie, jakiej można dokonać” – mówi Barry Silbert, dyrektor generalny Digital Currency Group, która buduje i inwestuje w Bitcoin oraz firmy z branży.

Ryzyko regulacyjne

Inwestowanie pieniędzy w Bitcoin w każdej z jego wielu postaci nie jest dla osób unikających ryzyka. Kryptowaluty stanowią konkurencję dla waluty rządowej i mogą być wykorzystywane do transakcji czarnorynkowych, prania brudnych pieniędzy, nielegalnej działalności lub uchylania się od płacenia podatków. W rezultacie rządy mogą starać się regulować, ograniczać lub zakazywać używania i sprzedaży Bitcoinów (i niektóre już to zrobiły). Inne wymyślają różne zasady. Na przykład w 2015 roku Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork sfinalizował przepisy, które wymagałyby od firm zajmujących się kupnem, sprzedażą, transferem lub przechowywaniem Bitcoinów rejestrowania tożsamości klientów, posiadania pracownika ds. zgodności i utrzymywania rezerw kapitałowych. Transakcje o wartości 10.000 USD lub więcej będą musiały być rejestrowane i raportowane. Brak jednolitych regulacji rodzi pytania o ich trwałość, płynność i uniwersalność.

Ryzyko bezpieczeństwa

Większość osób, które posiadają i używają Bitcoinów, nie zdobyła ich poprzez operacje wydobywcze. Raczej kupują i sprzedają kryptowaluty na jednym z wielu popularnych rynków internetowych, znanych jako giełdy kryptowalut. Są one całkowicie cyfrowe i jak każdy wirtualny system, są narażone na ryzyko ze strony hakerów, złośliwego oprogramowania i błędów operacyjnych. Jeśli złodziej uzyska dostęp do dysku twardego komputera właściciela Bitcoinów i ukradnie jego prywatny klucz szyfrujący, może przenieść skradzione Bitcoiny na inne konto. (Użytkownicy mogą temu zapobiec tylko wtedy, gdy BTC są przechowywane na komputerze, który nie jest podłączony do Internetu, lub w inny sposób, decydując się na korzystanie z papierowego portfela – drukując klucze prywatne Bitcoin i adresy i nie trzymając ich na komputerze w ogóle). W takiej sytuacji nawet jeśli nieproszony gość zaloguje się na Twoje konto, Ty będziesz bezpieczny.

Hakerzy mogą również celować w giełdy Bitcoinów, uzyskując dostęp do tysięcy kont i portfeli cyfrowych, w których są one przechowywane. Jeden szczególnie głośny incydent hakerski miał miejsce w 2014 roku, kiedy to Mt. Gox, giełda Bitcoinów w Japonii, została zmuszona do zamknięcia działalności po tym, jak skradziono Bitcoiny warte miliony USD. Jest to szczególnie problematyczne, biorąc pod uwagę, że wszystkie transakcje Bitcoin są trwałe i nieodwracalne. To tak, jakbyśmy mieli do czynienia z gotówką: Każda transakcja przeprowadzona za pomocą Bitcoinów może być cofnięta tylko wtedy, gdy osoba, która je otrzymała, zwróci je. Nie ma trzeciej strony lub procesora płatności, jak w przypadku karty debetowej lub kredytowej – stąd nie ma źródła ochrony lub odwołania, jeśli wystąpi problem i dostęp do konta trafi w niepowołane ręce.

Ryzyko ubezpieczeniowe

Ogólnie rzecz biorąc sieć, giełdy Bitcoinowe i konta Bitcoinowe nie są ubezpieczone przez żaden rodzaj programu federalnego lub rządowego. W 2019 r. prime dealer i platforma handlowa SFOX ogłosiła, że będzie w stanie zapewnić inwestorom Bitcoinowym ubezpieczenie FDIC, ale tylko dla części transakcji obejmujących gotówkę.

Ryzyko oszustwa

Chociaż bitcoin wykorzystuje szyfrowanie kluczem prywatnym do weryfikacji właścicieli i rejestrowania transakcji, możesz paść ofiarą oszustwa. Na przykład w lipcu 2013 r. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wszczęła postępowanie przeciwko operatorowi schematu Ponziego związanego z bitcoinem. Istnieją również udokumentowane przypadki manipulacji ceną Bitcoina, innej powszechnej formy oszustwa. Należy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoich środków oraz danych.

Co to jest Bitcoin

Ryzyko rynkowe

Jak w przypadku każdej inwestycji, wartość Bitcoinów może się wahać. W istocie, wartość BTC doświadczyła dzikich wahań cen w ciągu swojego krótkiego istnienia. Podlegając wysokiemu wolumenowi kupna i sprzedaży na giełdach, jest ona bardzo wrażliwa na wszelkie wydarzenia warte uwagi. Według CFPB, cena Bitcoinów spadła o 61% w ciągu jednego dnia w 2013 r., podczas gdy jednodniowy rekord spadku ceny w 2014 r. wyniósł aż 80%. Jeśli mniej osób zacznie akceptować Bitcoiny jako walutę, te cyfrowe jednostki mogą stracić na wartości i stać się bezwartościowe. Rzeczywiście, pojawiły się spekulacje, że „bańka Bitcoinowa” pękła, gdy cena spadła z rekordowego poziomu podczas gorączki kryptowalutowej pod koniec 2017 r. i na początku 2018 r. Istnieje już duża konkurencja i chociaż Bitcoin ma ogromną przewagę nad setkami innych kryptowalut, które pojawiły się ze względu na rozpoznawalność marki i pieniądze z kapitału wysokiego ryzyka, przełom technologiczny w postaci lepszej wirtualnej monety jest zawsze zagrożeniem.

$52,500

W lutym 2021 roku wartość Bitcoina osiągnęła rekordowy wówczas poziom 52 500 dolarów.

Podziały w społeczności kryptowalutowej

W latach, które upłynęły od premiery najpopularniejszej kryptowaluty, miały miejsce liczne przypadki, w których nieporozumienia między frakcjami górników i deweloperów spowodowały rozłamy na dużą skalę w społeczności kryptowalutowej. W niektórych z tych przypadków, grupy użytkowników i górników Bitcoin zmieniły sam protokół sieci Bitcoin. Proces ten znany jest jako „forking” i zazwyczaj prowadzi do powstania nowego typu Bitcoina z nową nazwą. To także nowa sieć. Podział ten może być „hard fork”, w którym nowa moneta dzieli historię transakcyjną z Bitcoinem aż do decydującego punktu podziału, w którym tworzony jest nowy token. Przykłady kryptowalut, które powstały w wyniku twardego rozwidlenia, obejmują Bitcoin cash (utworzony w sierpniu 2017 r.), Bitcoin gold (utworzony w październiku 2017 r.) i Bitcoin SV (utworzony w listopadzie 2017 r.).

Podsumowanie

Teraz, kiedy wiesz już co to jest Bitcoin, znasz wartość Bitcoina i orientujesz się czym jest moc obliczeniowa możesz rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w kryptowaluty. Cena Bitcoina na giełdzie ulega ciągłym zmianom co pozwala na różnorodne spekulacje dotyczące wpływu na nią ogólnoświatowych wydarzeń. Jako początkujący użytkownik szukaj informacji na forach dotyczących Bitcoina lub poszukaj doświadczonych użytkowników i inwestorów. Naprawdę dobrze mieć przy sobie taką osobę. Mogą podzielić się swoją wiedzą o działaniach na giełdzie, czy dać Ci cenne wskazówki dotyczące rejestru, danych, walut a nawet pośredników. No właśnie! Także u pośredników możesz znaleźć odpowiedzi na dręczące Cię pytania. Możliwości pozyskiwania wiedzy w celu zdobywania doświadczenia są nieograniczone. Użytkownicy często dzielą się radami i wysyłając dostęp do sygnałów, które mogą dać Ci możliwości pozyskania środków i przelania ich na konto. Wybierz sieć, do której uzyskasz dostęp i postępuj bezpiecznie z cyfrową walutą. Życzymy Ci szybkiego zapełnienia portfela.

Related Posts

Leave a Reply