By
0

Ile trwają studia marketingowe?

Ile trwają studia marketingowe

Studia marketingowe to jedna z najbardziej zróżnicowanych dyscyplin w szkolnictwie wyższym. Od trendów marketingowych i zachowań konsumentów, do reklamy i zarządzania marką, jest to pole, które obejmuje kilka różnych obszarów. Oznacza to, że nie ma tylko jednego rodzaju studiów marketingowych – istnieją dziesiątki! Więc jak długo trwają te specjalności? Jak różnią się one od innych kierunków? I jakiego rodzaju pracy Cię przygotują? Aby pomóc Ci zdecydować, czy studia marketingowe jest właśnie dla Ciebie, przyjrzyjmy się bliżej niektórym typowym harmonogramom programu studiów w tej dziedzinie.

Studia marketingowe mogą potrwać

Badania marketingowe są bardzo szeroką dziedziną, co oznacza, że ilość czasu potrzebnego do ukończenia stopnia zależy od tego, jaką specjalność wybierzesz. Z reguły badania marketingowe są najdłuższym obszarem studiów. Jest to również najbardziej rygorystyczne i wymaga intensywnego skupienia i uwagi na szczegóły.

Istnieją jednak inne obszary studiów, które można przejść w krótszym czasie niż ogólne badania marketingowe lub reklamy / public relations role. Na przykład:

  • Rola zarządzania marką jest krótsza niż badania, ponieważ nie wymaga tak dużej wiedzy ogólnej, jak w przypadku ról badawczych lub komunikacyjnych.
  • Niektóre prace są mniej wymagające niż inne, ponieważ nie są tak złożone i  wymagające (jak menedżerowie mediów społecznościowych).

studia marketingowe

Trzeba dobrze przemyśleć swój wybór

Marketing to szeroka dziedzina i nie ma jednego sposobu, aby do niej podejść. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zastanów się dokładnie nad tym, co wybierzesz – czy będzie to marketing cyfrowy, zachowania konsumenckie czy coś zupełnie innego. Pomoże Ci to w zawężeniu rodzajów pracy, które są odpowiednie dla Twoich zainteresowań i celów zawodowych.

Marketing jest również rozwijającą się dziedziną, w której firmy poszukują osób mogących wnieść nowe pomysły i strategie do swoich organizacji. Jeśli więc chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w branży, śledź trendy za pośrednictwem kanałów mediów społecznościowych, takich jak Twitter i grupy LinkedIn, które koncentrują się na konkretnych obszarach marketingu (np. brandingu).

Oprócz tego, że marketing jest dynamiczny pod względem treści i praktyki – zawsze gdzieś pojawia się jakiś nowy pomysł – jest on również zróżnicowany, ponieważ różne firmy stosują różne podejścia w zależności od ich modelu biznesowego (a nawet kultury).

Wybierz rodzaj marketingu

Marketing jest szerokim terminem, który obejmuje wiele różnych rodzajów działań i strategii – tak bardzo, że niektórzy dzielą go na dwie kategorie: bezpośredni i pośredni.

Marketing bezpośredni to każdy rodzaj komunikacji, który ma na celu dotarcie do konkretnych osób lub firm. Obejmuje to takie rzeczy jak wiadomości e-mail, reklamy w mediach społecznościowych, bezpośrednie przesyłki pocztowe (np. pocztówki), rozmowy telemarketingowe i inne taktyki.

Marketing pośredni nie musi być skierowany do jednej osoby lub firmy, zamiast tego skupia się na dotarciu do dużych grup ludzi poprzez kanały masowego przekazu, takie jak reklamy telewizyjne i billboardy. Celem jest nie tylko przyciągnięcie czyjejś uwagi – chodzi o stworzenie emocjonalnej więzi z nimi w czasie poprzez powtarzającą się ekspozycję, aż w końcu kupią Twój produkt lub usługę.

Podsumowując, studia marketingowe mogą zająć dużo czasu, w zależności od Twoich celów zawodowych. Ale jeśli jesteś gotów włożyć pracę i wybrać obszar koncentracji, który Cię interesuje, może być warto!

Related Posts

Leave a Reply