Jak napisac CV

A więc szukasz nowej pracy. Wydaje się to ekscytujące, prawda? Tak wiele możliwości do uchwycenia i wszystko, co należy zrobić, to dostarczyć profesjonalne CV. Tylko jak napisać CV? I ważniejsze pytanie – jak napisać dobre CV? Zostań z nami, a przekonasz się, że pisanie CV jest naprawdę proste.

Wyobraź to sobie! Znalazłeś tę wymarzoną pracę. Wiesz, że idealnie byś do niej pasował. Wysyłasz swoje CV i z zapartym tchem czekasz na telefon zwrotny. Ale to się nigdy nie zdarza. Brzmi znajomo? Tak, dla większości z nas tak jest. Ale jak to możliwe? Tak się składa, że znamy na to odpowiedź: Twoje CV nigdy nie zostało przeczytane. Wszystko dlatego, że nie było wystarczająco dobre z punktu widzenia rekrutera. Weź sobie do serca, ten koszmarny scenariusz, który już się nie powtórzy. To dlatego, że przedstawimy Ci niezawodny sposób, aby napisać dobre CV i sprawić, aby było godne zainteresowania. Informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci wyróżnić kompetencje i ukazać życiorys zawodowy w samych superlatywach dostarczając pracodawcy profesjonalne i poprawnie napisane CV, które da Ci szansę na rozmowę kwalifikacyjną.

Przeczytaj nasz przewodnik, a zobaczysz:

  • Jak napisać CV lepsze niż 9/10 innych CV.
  • Jak napisać CV, nawet jeśli nie masz doświadczenia.
  • Wskazówki i przykłady, jak umieścić osiągnięcia na idealnym CV.
  • Jak opisać swoje doświadczenie w CV, aby dostać każdą pracę, o którą się ubiegasz.

Jak napisac CV

Oto jak napisać CV

Po pierwsze upewnij się, że wiesz, kiedy używać CV. Wybierz najlepszy format CV (curriculum vitae) i dodaj swoje dane kontaktowe we właściwy sposób. W tym przypadku możesz zacząć od profilu osobistego CV (podsumowanie CV lub cel CV). Wymień swoje odpowiednie doświadczenie zawodowe, kompetencje i nie zapomnij napisać najważniejszych osiągnięć. Poprawnie zbuduj sekcję edukacji w swoim CV. Umieść odpowiednie umiejętności, które pasują do oferty pracy. Dołącz dodatkowe sekcje CV, takie jak znajomość języków obcych aby zrobić wrażenie na rekruterze. Zorganizuj to wszystko na profesjonalnym wzorze CV. Na koniec uzupełnij swoje CV listem motywacyjnym i dołącz zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, której wymaga pracodawca – znajdziesz ją na stronie internetowej firmy, w ogłoszeniu lub w wyszukiwarce.

1.Upewnij się, że wiesz, kiedy używać CV

Zacznijmy od podstaw! Co to jest CV? W pełnej formie CV to skrót od curriculum vitae (łac.: przebieg życia). I nie, CV to nie list motywacyjny. CV jest szczegółową listą specyfikacji, natomiast list motywacyjny jest pełnowartościową kampanią marketingową. Musisz pamiętać, że osoby, które mają za zadanie przeanalizować Twoje CV (rekruterzy) są w tym celu specjalnie przeszkoleni i dążą do zatrudnienia kandydatów posiadających najwyższe kompetencje.

2.Wybierz najlepszy format – nauka pisania CV

Oto niepokojąca myśl: za każdym razem, gdy szukasz pracy, konkurujesz średnio z 250 innymi kandydatami. Tak, czytasz to dobrze. Naprawdę tak wiele osób szuka zatrudnienia. Wyobraź sobie, że jesteś rekruterem i musisz przejrzeć 250 podań o pracę na jedno stanowisko. Czy dokładnie czytasz wszystkie z nich? Czy poświęcisz odpowiednio dużo czas na przejrzenie dokumentu? Nie, oczywiście, że nie.

Rekruterzy poświęcają na przeglądanie każdego dokumentu zaledwie 6 sekund. Kluczowe jest więc pierwsze wrażenie. Jeśli złożysz schludny, poprawnie zorganizowany dokument, przekonasz rekruterów, aby poświęcili więcej czasu na dowiedzenie się o Tobie niezbędnych informacji. Z kolei źle sformatowane CV sprawi, że zostaniesz odrzucony już w pierwszej rundzie przeglądania.

Oto jak sformatować CV we właściwy sposób, aby zaciekawić rekrutera. Jeśli zastanawiasz się jak napisać dobre CV możesz skorzystać kreator CV dostępnych w Internecie. Zacznij od stworzenia konspektu CV podzielonego na następujące sekcje:

  • Nagłówek CV z danymi kontaktowymi
  • Profil osobisty: Cel CV lub Podsumowanie CV
  • Doświadczenie zawodowe
  • Edukacja
  • Umiejętności
  • Dodatkowe sekcje

Pro Tip: Jeśli jesteś świeżo po studiach i musisz napisać studenckie CV bez doświadczenia, lub jeśli ukończyłeś bardzo prestiżową instytucję w ciągu ostatnich 5 lat, umieść sekcję edukacji nad doświadczeniem zawodowym.

Wypełniając poszczególne sekcje, zawsze pamiętaj o złotych zasadach formatowania treści curriculum vitae. Wybieraj wyraźne, czytelne czcionki. Użyj czcionki o rozmiarze 11 do 12 punktów i pojedynczego odstępu. W przypadku nazwiska i tytułów sekcji wybierz czcionkę o rozmiarze 14-16 punktów. Pamiętaj, najlepiej będzie zachować spójność w układzie treści CV. Ustaw jednocalowe marginesy na wszystkich czterech stronach i upewnij się, że nagłówki CV są jednolite – powiększ je i pogrub, ale nie przesadzaj z kursywą i podkreśleniami. Trzymaj się jednego formatu dat w swoim CV: na przykład 11-2017, czyli listopad 2017.

Ważne, pamiętaj o tym! Nie wypełniaj swojego dokumentu efektowną grafiką. Mniej znaczy więcej. Biała przestrzeń jest Twoim przyjacielem – rekruterzy potrzebują trochę przestrzeni do oddychania! Ponadto, w większości przypadków Twoje CV zostanie wydrukowane czarnym tuszem na białym papierze. Zbyt wiele grafik może sprawić, że będzie nieczytelne.

Usuń zdjęcia z CV, chyba, że w ogłoszeniu o pracę wyraźnie poproszono Cię o zamieszczenie zdjęcia. Jeśli tak – upewnij się, że używasz profesjonalnie wyglądającego zdjęcia, ale nie tak sztywnego jak zdjęcie legitymacyjne.

Spraw, aby Twoje CV było krótkie i adekwatne do sytuacji. Nie bądź jednym z tych kandydatów, którzy utknęli w latach dziewięćdziesiątych i myślą, że muszą napisać w swoim CV każdy szczegół dotyczący ich życia. Weź pod uwagę, że zatrudnianie, w dzisiejszych czasach, to naprawdę gorączkowy proces. Nikt nie ma czasu, aby dbać o to, co liceum uczęszczał do lub czytać wypunktowane opisy poprzednich miejsc pracy. Dojdziemy do tego później. Po zakończeniu pisania, zapisz swoje CV w PDF, aby mieć pewność, że układ CV pozostanie nienaruszony. Zwróć jednak szczególną uwagę na opis stanowiska, na które aplikujesz. Niektórzy pracodawcy nie akceptują CV w formacie PDF. Jeśli tak jest, wyślij swoje CV w Wordzie. W porządku, więc masz już gotowy najlepszy wzór CV i znasz podstawowe zasady pisania CV. Czas dodać troszkę informacji odnośnie Twoich danych osobowych, poprzednich miejsc zatrudnienia czy informacji dotyczących kariery zawodowej. To ułatwi rozmowę kwalifikacyjną i usprawni proces pisania CV.

Jak napisac CV

3.Dodaj swoje dane kontaktowe we właściwy sposób – naucz się pisać CV

Chcesz, żeby rekruterzy się do Ciebie odezwali, więc musisz dać im znać, jak mogą się z Tobą skontaktować. W sekcji informacji kontaktowych musisz napisać swoje dane: pełne imię i nazwisko, tytuł zawodowy, numer telefonu, adres e-mail, profil LinkedIn, a najlepiej także adres domowy.

Sekcja danych kontaktowych wydaje się dość prosta, ale oto jeden powód, dla którego może być trudna i zawsze o nim pamiętaj: rekruterzy będą jej używać, aby wyszukać Cię w Internecie. Jeśli Twoje profile w mediach społecznościowych są nieprofesjonalne lub jeśli informacje w profilu LinkedIn nie zgadzają się z tymi w CV, od razu wypadasz z wyścigu. Poświęć szczególną uwagę na przeanalizowanie informacji takich jak kompetencje czy wykształcenie. Pracodawca na pewno zwróci uwagę na to, co zdarza Ci się pisać w mediach społecznościowych.

4.Zacznij od profilu osobistego CV (podsumowanie CV lub cel CV).

Po wpisaniu swoich danych kontaktowych w CV, większość kandydatów od razu przechodzi do doświadczenia zawodowego lub wykształcenia. Ale Ty zrobisz to lepiej. Zostaniesz zapamiętany przez pracodawcę. Jak więc sprawić, aby CV było atrakcyjne i było naprawdę dobrym CV? Wszystko, czego potrzeba, to oświadczenie o profilu osobistym CV – krótki, zwięzły akapit o długości 100 słów, który mówi rekruterom, dlaczego jesteś właśnie tym kandydatem, którego szukają. Twój osobisty profil będzie albo celem CV, albo podsumowaniem CV.

Jaka jest różnica? Cel CV pokazuje kilka ważnych informacji, między innymi: jakie umiejętności opanowałeś i jak się do tego nadajesz. Jest to dobry wybór, jeśli masz niewielkie doświadczenie zawodowe związane z pracą, o którą się starasz, na przykład jeśli piszesz CV studenckie. Podsumowanie CV podkreśla z kolei przebieg twojej kariery i osiągnięcia. Użyj go, jeśli jesteś doświadczonym profesjonalistą i masz duże doświadczenie w swojej dziedzinie.

A teraz spójrz na kilka przykładów. Załóżmy, że pojawiło się ogłoszenie o pracę w zawodzie pielęgniarki. Oto przykładowe cele i podsumowania CV tej osoby.

Nowo licencjonowana pielęgniarka poszukuje ambitnej roli pielęgniarskiej w placówce medycznej, gdzie mogę sprawdzić swoje umiejętności.

Nie straszne, prawda? Problem polega na tym, że w tym celu CV, dolna linia jest w zasadzie „Chcę pracy, ponieważ uczyłem się dla tej pracy”.

Spójrz na inną próbkę celu CV.

Licencjonowana pielęgniarka przeszkolona do pracy w środowiskach o wysokim narażeniu na stres. Posiadająca umiejętność skrupulatnego prowadzenie dokumentacji i mająca umiejętności analityczne, mogące pomóc Szpitalowi św Franciszka w walce z nadchodzącymi wyzwaniami.

Widzisz różnicę? Druga kandydatka skupiła się wyłącznie na tym, co może zaoferować swojemu przyszłemu pracodawcy. Wspomniała również nazwę konkretnego szpitala, do którego aplikuje. I tak, wymienianie nazwy to coś, co Ty również powinieneś zrobić w swoim CV. To prawda, oznacza to, że nie będziesz mógł wysyłać swojego CV do każdej firmy, która aktualnie zatrudnia, ale z drugiej strony, kiedy ostatni raz odpowiedziałeś na maila o treści „Drogi Użytkowniku”? Jak już zdążyliśmy napisać, jeśli masz już jakieś istotne doświadczenie zawodowe, zacznij swoje CV od podsumowania, zamiast od tego, że będziesz chciał napisać swoje cele zawodowe.

Zapoznaj się z przykładowym streszczeniem curriculum vitae.

Dwujęzyczna (polski i angielski) pielęgniarka pediatryczna z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy na oddziałach intensywnej terapii i opieki nad noworodkami w szpitalu miejskim. Poszukuje możliwości wykorzystania doświadczenia w zarządzaniu jako Naczelna Pielęgniarka Pediatryczna w Szpitalu Ogólnym, pomagając we wdrażaniu nowych programów szkoleniowych dla personelu.

Dyrektor Szpitala Ogólnego właśnie podniósł słuchawkę telefonu, aby zadzwonić do tego kandydata. Co jest takiego wspaniałego w tym streszczeniu CV? Przede wszystkim, jest ono super konkretne. Daje pełny zarys przeszłości kandydata i pokazuje, jak jego doświadczenie pomoże mu rozwiązać konkretne problemy, z którymi boryka się szpital.

Oto inny przykład streszczenia CV.

Pielęgniarka pediatryczna z wieloletnim doświadczeniem w nadzorowaniu przyjmowania leków i prowadzenia dokumentacji zdrowotnej noworodków.

W tym przypadku tekst mówi niewiele więcej niż „jestem pielęgniarką”. Nie przedstawia nic poza ogólnymi obowiązkami, jakie mają wszystkie pielęgniarki. Takie informacje nie są zbyt przydatne pracodawcy. Nie uzyskasz nimi uznania rekrutera, pisząc CV warto mieć to na uwadze.

Jak napisac CV

5.Wymień swoje istotne doświadczenie zawodowe i kluczowe osiągnięcia, aby poprawnie napisać CV

Twoja sekcja doświadczenia zawodowego jest najważniejszą częścią całego dokumentu – tą, która przyciąga najwięcej uwagi rekrutera. Jeśli myślisz sobie: „Spokojnie, wystarczy, że wymienię moje poprzednie stanowiska, daty pracy i zakres obowiązków”, pomyśl jeszcze raz. Wszystkie powyższe elementy są obowiązkowe w podstawowym CV. Ale „podstawowe” nie zapewni Ci tej wymarzonej pracy. Chodzi o to, że rekruterzy wiedzą, co robiłeś. Chcą wiedzieć, jak dobrze to zrobiłeś i co możesz zaoferować swojemu potencjalnemu pracodawcy.

Skup się na swoich wymiernych, istotnych osiągnięciach, a nie tylko na obowiązkach. Używaj czasowników akcji: „tworzył”, „analizował”, „wdrażał”, a nie „odpowiadał za tworzenie, analizę i wdrażanie”. Dostosuj swoje CV do oferty pracy – przeczytaj dokładnie opis oferty i sprawdź, jakich zadań będzie się od Ciebie oczekiwać pracodawca. Jeśli wykonywałeś je już wcześniej – umieść je w swoim CV, nawet jeśli nie były to Twoje główne obowiązki Twojej kariery zawodowej.

Zobaczmy przykład CV z życia wziętego. Oto przykładowy opis stanowiska pracy dla młodszego specjalisty ds. marketingu produktów.

Obowiązki: Wypełnianie próśb mediów o umieszczenie produktu, tworzenie i utrzymywanie list mediów w zależności od potrzeb, pisanie prezentacji produktów, poszukiwanie nowych możliwości medialnych, pomoc w tworzeniu materiałów medialnych i zestawów prasowych, prowadzenie małego projektu od początku do końca, odpowiadanie na zapytania mediów.

 

A teraz spójrz na ten przykład wpisu o doświadczeniu zawodowym w CV.

Marketer produktów Nike, 10-2015 – obecnie, Warszawa

Tworzenie i utrzymywanie list kontaktów z mediami, poszukiwanie możliwości w internetowych kanałach medialnych, przygotowywanie materiałów promocyjnych i zestawów prasowych, wspieranie organizacji wydarzeń, wysyłanie odpowiedzi na zapytania mediów.

Kluczowe osiągnięcia: Prowadzenie zespołu projektowego w projektowaniu i wdrażaniu kompleksowej strategii relacji z mediami społecznościowymi dla nowej linii produktów lifestylowych, zwiększenie bazy fanów na Facebooku z 0 do 12 000 w 4 miesiące [LINK do fanpage’a na Facebooku], zdobycie 35 000 followersów na Instagramie [LINK do konta na Instagramie] w 3 miesiące.

„Wow, potrzebujemy tej osoby do współpracy z nami!”. Ten fragment to wzór i z pewnością przyniesie taką odpowiedź od rekrutera. Co sprawia, że jest on tak świetny i dlaczego warto w ten sposób pisać CV?

W pierwszej kolejności – jest idealnie dopasowany do ogłoszenia o pracę. Kandydatka pokazała, że będzie w stanie poradzić sobie z najważniejszymi zadaniami w przyszłości, ponieważ robiła je już wcześniej. Jest także naszpikowany przysłówkami akcji. „Tworzyła i utrzymywała” zamiast „odpowiadała za tworzenie i utrzymywanie”. Wreszcie, co nie mniej ważne, jego centralnym punktem są osiągnięcia kandydata. Podobnie jak kandydat powyżej, jeśli chcesz, aby Twój dokument zrobił wrażenie, dodaj podsekcję „kluczowe osiągnięcia”. Następnie najlepiej zamieścić twarde liczby. Nie mów, że „znacząco zwiększyłeś sprzedaż”. Powiedz, o ile dokładnie. Pamiętaj – liczby robią wrażenie!

Aby mieć pewność, że Twoje osiągnięcia w curriculum vitae błyszczą tak, jak powinny, opisz je zgodnie z formułą Problem – Działanie – Rezultat.

Tak jak w omawianym przykładzie CV:

Kluczowe osiągnięcie: Przewodzenie zespołowi projektowemu w projektowaniu i wdrażaniu kompleksowej strategii relacji z mediami społecznościowymi dla nowej linii produktów lifestyle’owych, wzrost fanbase’u na Facebooku z 0 do 12 000 w 4 miesiące, zdobycie 35 000 followersów na Instagramie w 3 miesiące.

Problem: Brak wystarczającej promocji w mediach społecznościowych dla nowej linii produktów lifestylowych

Działania: Nowa strategia social media

Rezultat: 12 000 fanów na Facebooku w 4 miesiące i 35 000 obserwujących na Instagramie w 3 miesiące.

Takimi wynikami można pochwalić się w dobrym CV i zaskoczyć rekrutera. Pracodawca także będzie pod wrażeniem. Pomyśli on, że naprawdę wiesz jak napisać CV.

6.Prawidłowo zbuduj sekcję Edukacja w swoim CV

Dobre informacje są takie, że umieszczenie swojego wykształcenia w CV jest zazwyczaj proste. Pamiętaj, że jeśli masz wykształcenie pomaturalne, możesz umieścić w swoim CV tylko je. Nie wspominaj o swojej szkole średniej, chyba że jest to Twój najwyższy stopień wykształcenia. Wymień rok ukończenia studiów (jeśli nadal studiujesz, wpisz przewidywaną datę ukończenia studiów), Twój stopień naukowy, nazwę instytucji oraz zdobyte wyróżnienia w poprzedniej pracy.

Pro Tip: Dodanie wyróżnień jest opcjonalne. Jeśli nie chcesz, aby przyniosły Ci więcej szkody niż pożytku, możesz dodać je tylko wtedy, gdy zasługują na wyróżnienie. Pamiętaj, że dostępny w Internecie wzór / szablon CV jest cały czas do Twojej dyspozycji i możesz korzystać z niego w celu napisania dobrego CV. Wzór znajdziesz go wpisując odpowiednią frazę w wyszukiwarkę. Bułka z masłem!

Na przykład tak:

Przykład CV – sekcja „Wykształcenie”

2014 licencjat z języka francuskiego

Uniwersytet Warszawski

Proste, prawda? Ale co, jeśli piszesz curriculum vitae z niewielkim lub żadnym doświadczeniem zawodowym? Co, jeśli właśnie ukończyłeś studia i szukasz swojej pierwszej pełnowartościowej pracy? Jeśli tak jest, powinieneś zrobić dwie rzeczy: należy umieścić sekcję dotyczącą wykształcenia nad doświadczeniem zawodowym i rozwinąć nieco bardziej swoje doświadczenie akademickie. Uwzględnij na przykład tytuł Twojej pracy dyplomowej, kierunki studiów, odpowiednie kursy, ważne osiągnięcia czy pozaszkolne zajęcia akademickie.

7.Umieść odpowiednie umiejętności, które pasują do oferty pracy

W tej sekcji przyszedł czas na Twoje umiejętności. Prawdopodobnie masz ich mnóstwo. Ale czy lista półtora tuzina umiejętności będzie dobrze wyglądać w CV? Jak najbardziej. Jeśli chodzi o umiejętności do CV, w tym przypadku jedna kwestia jest ważniejsza niż wszystkie inne: przydatność. Umiejętności, które zdecydujesz się umieścić w swoim CV muszą być istotne na to stanowisko, o które się starasz. Pamiętasz, jak wspominaliśmy o dostosowaniu CV do opisu stanowiska? I znowu to samo.

Jak to zrobić? Pomocny może okazać się kreator CV jednak są też prostsze sposoby. Zacznij od arkusza kalkulacyjnego. Możesz pisać w nim wszystkie swoje umiejętności zawodowe (to prawda, to znaczy, że ruszanie jedną brwią się nie liczy). Następnie sprawdź jakich umiejętności oczekuje od Ciebie przyszły pracodawca – znajdziesz je w opisie stanowiska pracy. Czy odpowiadają one niektórym umiejętnościom z Twojego arkusza kalkulacyjnego? Tak! To są te, które należy umieścić w swoim CV. Uwzględnij odpowiednią mieszankę – umiejętności twarde i umiejętności miękkie.

Pro Tip: Kiedy wymieniasz swoje umiejętności, dodaj krótką informację na temat biegłości w każdej z nich. Na przykład „Doskonały”, „Zaawansowany” lub „Podstawowy”.

8.Dołącz dodatkowe sekcje CV, aby zrobić wrażenie na rekruterze

Przyznajmy się do czegoś. Ciągle kłamiemy na swój temat. To po prostu nie może pomóc – te małe kłamstewka, które pomagają ukazać nas w nieco lepszym świetle. Czy chcesz zgadnąć, jaka grupa ludzi przoduje w kłamaniu? Osoby poszukujące pracy.

Wszyscy oni kłamią w swoich CV w wątłej nadziei, że rekruterzy nie będą zawracać sobie głowy weryfikacją, powiedzmy, „pełnej dwujęzycznej biegłości w języku francuskim”. Rzecz w tym, że rekruterzy są wyszkoleni w wykrywaniu kłamców, więc nawet nie próbuj myśleć o koloryzowaniu swoich przeszłych osiągnięć. Ale co, jeśli mógłbyś pomóc rekruterom uniknąć rozmów z osobami, które opowiadają bajki w CV?

Jest na to niezawodny sposób. Podczas tworzenia dokumentu postaraj się umieścić dodatkową sekcję, w której pochwalisz się swoimi niekwestionowanymi triumfami: rzeczami, które potwierdzają Twoją wartość jako kandydata na to stanowisko. Mogą to być nagrody branżowe, certyfikaty zawodowe, publikacje, przynależność zawodowa, uczestnictwo w konferencjach, a także dodatkowe szkolenia. Po prostu musisz o nich wspomnieć w tej sekcji!

Dobrze napisana sekcja dodatkowa może zadecydować o wyborze Ciebie spośród innych kandydatów z pozornie podobnym wykształceniem na to stanowisko pracy. Nie zlekceważ tej szansy, by wyróżnić się z tłumu. Nie martw się, jeśli wciąż się uczysz i nie możesz pochwalić się żadnym z powyższych. Dobre CV studenta nadal będzie posiadało dodatkową sekcję. Oto kilka pomysłów, które możesz napisać doświadczenie w wolontariacie, hobby i zainteresowania, projekty, praca freelancera, najważniejsze osiągnięcia naukowe czy nawet blog osobisty.

Jeśli zastosujesz wszystkie strategie, które omówiliśmy, stworzysz doskonały dokument. Ale hej… Chcesz to zrobić w prosty sposób? Musisz tylko nas posłuchać, a zdobędziesz upragnione stanowisko!

9.Uporządkuj to wszystko na profesjonalnym szablonie CV – ważny jest wzór

Spójrzmy prawdzie w oczy. Nikt nie lubi bawić się w formatowanie CV w MS Word. Na szczęście, istnieją setki gotowych szablonów CV. Znajdziesz je w Internecie. Wystarczy w odpowiednią rubrykę wpisać informacje takie jak wykształcenie czy zainteresowania. Najlepiej wziąć pod uwagę najważniejsze umiejętności, które przyciągną uwagę przyszłego pracodawcy – posiadane prawo jazdy czy język angielski w stopniu zaawansowanym są informacjami wartymi zainteresowania.

10.Uzupełnij swoje CV listem motywacyjnym

„Prześladuj swojego przyszłego szefa, aby pokazać jak Ci zależy i jak jesteś zaangażowany”. Brzmi jak najgorsza rada dotycząca kariery, jaką można dostać? Cóż… z obiektywnego punktu widzenia prawdopodobnie tak jest. Ale zgadnij co – zdobądź się na jeszcze trochę dodatkowego wysiłku i dołącz do CV list motywacyjny. Dlaczego? Ponieważ, jak wynika z naszego raportu statystyk HR, aż 45 na 100 rekruterów nie przejrzy Twojego curriculum vitae, jeśli nie będzie zawierało listu motywacyjnego. To prawda, pozostałe 55 może uznać, że list motywacyjny do CV jest zbędny. Ale oto kto czyta listy motywacyjne – menedżerowie ds. rekrutacji. To oni decydują o tym, czy dostaniesz pracę, czy nie. Większość ludzi nienawidzi pisać listów motywacyjnych do CV, ponieważ nie mają pojęcia, jak napisać taki dokument poprawnie. A pisanie świetnych listów motywacyjnych jest o wiele łatwiejsze niż się wydaje i znacznie podnosi Twoją szansę zakwalifikowania się na wymarzone stanowisko.

Dodatkowo, świetny list motywacyjny, który pasuje do Twojego CV, da Ci przewagę nad innymi kandydatami. Możesz go napisać za pomocą ogólnodostępnych kreatorów listów motywacyjnych – znajdziesz tam wzór zgodnie z którym możesz postępować. Pamiętaj – w oczach pracodawcy każdy dodatkowy wysiłek włożony w profesjonalne CV jest na wagę złota. Dodatkowo dokument napisany w sposób przemyślany i kompetentny pokazuje, że naprawdę zależy Ci na tym stanowisku i chcesz wyróżnić się spośród kandydatów na to stanowisko.

Najważniejsze informacje – podsumowanie jak napisać CV

Zatrudnianie pracowników zmieniło się drastycznie. Jest szybkie i wściekłe. 😉 Aby postawić stopę w drzwiach, musisz się bardziej postarać i poświęcić trochę czasu na napisanie dobrego CV. A jak napisać cv? Aby napisać CV najlepiej rozpocząć je od profilu osobistego – albo podsumowania, albo celu CV. Napisz krótki i słodki akapit mówiący, dlaczego to właśnie Ty jesteś tym kandydatem, którego szukał pracodawca. Opisując najważniejsze informacje dotyczące doświadczenia zawodowego, skup się na osiągnięciach i dokonaniach oraz dodaj cele zawodowe.. Żaden rekruter nie chce czytać nudnej listy wypunktowanych opisów dotychczasowych obowiązków. Potwierdź swoją wartość jako kandydata, dodając sekcję z Twoimi największymi osiągnięciami: certyfikatami, nagrodami, publikacjami, a nawet szkoleniami pozaszkolnymi czy uczestnictwem w konferencjach. Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych na samym dole dołącz zgodę na ich przetwarzanie w procesie rekrutacji. Na koniec dołącz list motywacyjny do swojego podania o pracę, a podwoisz swoje szanse na zatrudnienie. Pisanie CV naprawdę jest proste!

Jak napisac CV

Wszystko sprawdzone? Już wiesz jak napisać CV. Aby napisać CV możesz także korzystać z kreator CV, który ułatwia pisanie CV. Jednak wierzymy, że bez niego poradzisz sobie równie dobrze. Przygotuj się, będziemy trzymać za Ciebie kciuki podczas Twojej rozmowy kwalifikacyjnej! Czy masz jeszcze jakieś pytania na temat tego, jak napisać CV, które pomoże Ci zdobyć pracę? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej, a my odpowiemy na Twoje pytania!

Related Posts

Leave a Reply