Jak napisać list motywacyjny do wymarzonej uczelni lub pracy (z poradami i przykładami).
Dobrze napisany list motywacyjny może przekonać potencjalnego pracodawcę lub osobę odpowiedzialną za rekrutację (rekrutera) do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną lub zaakceptowania Twojej aplikacji. W tym artykule omówimy, jak napisać list motywacyjny na studia lub do pracy i podamy przykłady, które pomogą Ci stworzyć własny dokument, który zaskoczy rekrutera. Znajdziesz w nim także przykłady z życia oraz cenne wskazówki, o których nie miałeś pojęcia. Zaczynajmy!
Jak napisać list motywacyjny – porady
Jak napisać list motywacyjny, który wyróżni się spośród puli kandydatów ubiegających się o objęcie stanowiska? Sposobem na uniknięcie uogólnień i dodanie głębi listowi motywacyjnemu jest dostosowanie go do konkretnej organizacji i programu/pozycji, na której chcesz pracować. Pisząc list motywacyjny, warto upewnić się, że wiesz, o co i przede wszystkim wiesz, gdzie się ubiegasz. Dowiedz się, kto decyduje o Twoim losie i zadbaj o to, aby zwrócić się bezpośrednio do konkretnej osoby w uwagach wstępnych, np. Drogi Panie Kowalski.
Zapoznaj się z wymaganiami programowymi i stroną internetową instytucji bądź firmy. Znajdź trzy najważniejsze wymagania na interesujące Cię stanowisko i wyjaśnij, dlaczego jesteś właściwą osobą. Poprzez krótką historię lub osobiste przykłady udowodnij, że podzielasz wartości organizacji czy pracy lub posiadasz wyjątkowe kwalifikacje. Bądź konkretny. Twój list motywacyjny powinien pokazywać, że naprawdę chcesz tam być! Istnieje cienka granica pomiędzy błaganiem i okazywaniem inteligentnego zainteresowania, a jednocześnie sprzedawaniem siebie. Podaj konkretne powody, wykaż się wiedzą i wyraź pasję do aplikowania do danej instytucji lub organizacji bez popisywania się czy błagania o zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
NIE KŁAM! Jeśli napiszesz cokolwiek nieprawdziwego, pracodawca to wyczuje.
Jak napisać list motywacyjny, aby nie podpaść pracodawcy? Mów prawdę! Kłamiąc, świadomie nadymamy uczucia i idee. Jeśli opowiesz fałszywą historię lub nadmuchasz swoje osiągnięcia czy życiorys zawodowy, znajdziesz się na czarnej liście u pracodawcy. Wtedy możesz uznać, że Twój dokument z całą pewnością zostanie odrzucony, a Ty musisz zacząć poszukiwania pracy od początku.
Pytania, na które należy odpowiedzieć w liście motywacyjnym [+możliwe odpowiedzi]
Co przyciągnęło Cię do tej konkretnej organizacji lub programu?
Bardzo chciałbym mieszkać w [lokalizacja organizacji], ponieważ ________.
Moim marzeniem jest być częścią [nazwa programu], ponieważ _________.
Na jakich wartościach opiera się praca i w jaki sposób je podzielasz?
Wartości, na których opiera się [nazwa instytucji] to: [trzy ogólne wartości podane na ich stronie internetowej]. Wykazałem się _____, ponieważ mam ______, zwłaszcza w ______. Praktykuję również ______ w moim życiu zawodowym lub roboczym poprzez __________.
Jakiego rodzaju kandydaci są zazwyczaj przyjmowani i dlaczego spełniasz wymagania?
Wymagania: Minimum 2 lata doświadczenia w wolontariacie
Jestem właściwą osobą na to stanowisko, ponieważ byłam wolontariuszką w Afryce przez trzy lata. Jest to jedno z moich najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń, ponieważ jestem pasjonatką pomagania innym i stałam się lepszą osobą. Zrobiłabym to ponownie bez zastanowienia.
Wymagania: Pasja do badań.
W każdej chwili wybrałbym bezsenną noc prowadząc badania do pracy zamiast nocnego wyjścia. Większość moich poranków spędzam na czytaniu naukowych magazynów. Pracowałem nad trzema oddzielnymi badaniami podczas mojego pobytu na Uniwersytecie Warszawskim.
Odpowiedz na niektóre lub wszystkie z tych pytań w sposób przekonujący, zgodny z Tobą i Twoim doświadczeniem, a następnie zamień je w spójny tekst i przekonaj do siebie rekrutera oraz zdobądź względy pracodawcy.
Przykład wspaniałego listu motywacyjnego
Wytłumaczymy, jak napisać świetny i inspirujący list motywacyjny, dzięki któremu zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Ogólne wymagania to: skłonność do badań, wykazana pasja do polityki i ponadprzeciętne wyniki w trakcie studiów licencjackich. Wartości uniwersytetu to: uczciwość, edukacja, szacunek i odpowiedzialność.
Użyj metody strukturyzacji trzech akapitów. Podkreśl poprzez osobiste historie:
Że znasz historię uniwersytetu i podzielasz te same wartości.
Że jesteś autentycznie podekscytowany i pasjonuje Cię program i szkoła.
Jakie są Twoje kwalifikacje i jak bardzo będą pasować do programu.
Po przeczytaniu tego listu, zespół rekrutacyjny będzie miał wrażenie, że Cię zna i to jest to, do czego Ty również powinieneś dążyć: przekazać kim jesteś poprzez podkreślenie swojej historii dostosowanej do instytucji i programu, o który się ubiegasz.
Pisanie listu motywacyjnego może być denerwujące.
Kiedy pada pytanie: „Dlaczego chciałbyś być częścią tej społeczności?”, zaczynasz wpatrywać się w pustą kartkę, zastanawiając się, jak poprawnie sformułować „Pasjonuje mnie pójście na studia, żeby nie umrzeć z głodu”. Po dwóch godzinach i trzech kawach przewinąłeś (dwukrotnie) swój profil na Facebooku, obejrzałeś jeden odcinek ostatniego sezonu „Gry o Tron”, wysłałeś gniewne tweety do jej twórców i przekazałeś datki na operację kolana dwóch psów. Wracasz do swojego otwartego dokumentu Worda i zdążyłeś jedynie napisać treść listu brzmiącą pewnie tak: „Ta społeczność wydaje się fajna” lub „Będę świetnie pasować”. Wiesz, że nie jesteś taki zwyczajny. Jesteś zdolnym facetem lub dziewczyną, która ma wiele do zaoferowania i istnieją szczere powody, dla których zdecydowałeś się aplikować.
Po prostu trudno jest to wyrazić słowami… I my to rozumiemy! W tym przewodniku przeprowadzimy Cię przez proces tworzenia listów motywacyjnych, które sprawią, że zostaniesz przyjęty w każde miejsce, do którego wyślesz swoją aplikację, a pracodawca będzie Tobą oczarowany.
Mamy zamiar nauczyć Cię:
Czym jest list motywacyjny (i dlaczego ma tak olbrzymie znaczenie w objęciu stanowiska, na które aplikujesz)?
Jak skonstruować list motywacyjny, aby zaskoczyć pracodawcę?
Jak napisać list motywacyjny [+Kilka pomocnych wskazówek, jak przelać pomysły z głowy na papier].
Co to jest list motywacyjny i dlaczego ma znaczenie?
List motywacyjny to jednostronicowy list, w którym opisujesz, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Zazwyczaj jest on dołączany do CV. Dostarczenie CV i listu motywacyjnego pracodawcy decyduje o przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Wykaż, że jesteś właściwą osobą do tej pracy i pamiętaj, aby zawrzeć w liście doświadczenie oraz cechy, które są przydatne w dokumentach aplikacyjnych potrzebnych do podjęcia pracy na tym stanowisku.
List motywacyjny należy napisać w 4 następujących sytuacjach…
Ubiegasz się o przyjęcie do programu edukacyjnego w szkole lub na uniwersytecie (studia licencjackie, magisterskie lub podyplomowe).
Starasz się o przyjęcie do pracy w organizacji non-profit.
Ubiegasz się o pracę jako wolontariusz w organizacji.
Starasz się o staż w danej firmie.
List motywacyjny nie powinien być mylony z listem, którego celem jest podkreślenie, w jaki sposób konkretne informacje z Twojego CV pasują do oferty pracy, na konkretnym stanowisku, na które aplikujesz.
Dlaczego więc list motywacyjny jest tak ważny i dlaczego podnosi szansę na rozmowę kwalifikacyjną? Jesteś bardziej człowiekiem czynu niż mówcą: w swoim CV zawarłeś wszystko, co warto o Tobie wiedzieć. To powinno wystarczyć, prawda? Nieprawda! Wszystkie organizacje szukają ludzi, którzy naprawdę chcą tam być i są podekscytowani tym, co robią. To właśnie intencje powinny być Twoją motywacją napędową! Napisanie dobrego listu motywacyjnego może być absolutnym game-changerem. Może stanowić impuls dla Twojego CV, ale także uzupełnić braki w wymaganych umiejętnościach lub danych.
Jak skonstruować list motywacyjny?
Zastanawiasz się jak objąć wymarzone stanowisko pracy i zdobyć względy pracodawcy? Dobry list motywacyjny to one-pager, czyli cel, a także plan. Przedstawiasz w nim siebie, swoją historię i pokazujesz swoje zainteresowanie stanowiskiem lub organizacją, do której aplikujesz. Dostarczenie CV i listu motywacyjnego wskazuje, że zadbałeś o odpowiednią prezencję i oferty pracy w tej pracy są Ci naprawdę dobrze znane. Musisz pamiętać o jednym – zadbaj o przekazanie informacji o sobie w taki sposób, aby Cię zapamiętano.
Istnieją dwa główne sposoby strukturyzacji listu motywacyjnego:
Używając klasycznej struktury 3 głównych akapitów, gdzie Twój list motywacyjny zawiera wstęp, część główną i zakończenie.
Struktura 5-7 akapitowa, w której dzielisz główny akapit na mniejsze 1-3 zdaniowe akapity, zgodnie z głównymi punktami.
Który z nich wybierzesz? Zasada jest taka, że jeśli chcesz być bardziej rzeczowy, wybierz 7-akapitową strukturę. W ten sposób, możesz użyć każdego akapitu do omówienia konkretnych osiągnięć lub punktów. Możesz zaprezentować swoje doświadczenie oraz informacje odnośnie pracy na poprzednim stanowisku.
Jeśli, z drugiej strony, idziesz na bardziej opowiadanie, pójdziesz na 3 akapity, tak aby nie złamać przepływu historii. Pamiętaj jednak o znaczeniu akapitów listu motywacyjnego. List motywacyjny powinien zawierać przede wszystkim spis danych osoby ubiegającej się o pracę takich jak: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, a podaj nazwę firmy, w której chcesz pracować. Napisz dlaczego zdecydowałeś się przesłać plik dokumentów aplikacyjnych w odpowiedzi na to ogłoszenie. W rozwinięciu możesz zawrzeć informacje o tym jakie jest Twoje doświadczenie zawodowe oraz jakie masz predyspozycje do pracy na stanowisku, na które aplikujesz. W zakończeniu podsumuj wypisane informacje i podkreśl, że to właśnie Ty jesteś właściwą osobą do pracy w tym miejscu.
Co to jest list motywacyjny?
List motywacyjny to dokument dołączany do cv. List ten opisuje Twoje umiejętności zawodowe i powody, dla których starasz się o przyjęcie na studia, stypendium lub pracę wolontariacką. Motywacyjny list dołącza się do podania i dokumentów uzupełniających, takich jak wykaz ocen lub życiorys. List motywacyjny jest czasem nazywany „oświadczeniem o celu” lub „listem motywacyjnym”.
Jak napisać list motywacyjny?
Pisanie listów motywacyjnych wymaga czasu, więc upewnij się, że metodycznie przebrniesz przez kolejne etapy, aby Twój był jak najlepszy. Przeznaczenie dużej ilości czasu, aby napisać list gwarantuje, że zawrzesz w nim wszystkie niezbędne treści i wykonasz każdy ważny krok, w tym następujące czynności:
1. Napisz konspekt
Napisz konspekt w formie punktów, w którym zapiszesz informacje zawarte w liście motywacyjnym i jego kolejność. Napisz punkty obejmujące następujące tematy:
Dlaczego chcesz studiować na danym kierunku lub zostać wolontariuszem w programie
Twoje umiejętności lub cechy, które będą korzystne dla szkoły, pracy lub organizacji non-profit
Dlaczego jesteś zainteresowany szkołą lub organizacją non-profit czy pracą w konkretnej firmie?
Zastanów się krytycznie, czy uwzględniasz wszystkie istotne szczegóły i informacje. List motywacyjny na studia doktoranckie będzie wymagał więcej szczegółów na temat Twoich doświadczeń i konkretnych planów na przyszłość, niż na przykład list motywacyjny na studia licencjackie. Porównaj swój konspekt z informacjami uzyskanymi od szkoły lub organizacji non-profit, aby pokazać, że posiadasz cechy i kwalifikacje, których poszukują. Oceń swój format i strukturę i ustal, czy przeniesienie punktów w inne miejsce nie stworzy bardziej logicznego przepływu. Poprawiaj swój wzór, aż będziesz z niego zadowolony. Możesz odnieść się do ukończonego konspektu podczas pisania, aby utrzymać się na właściwym torze. Wzbogać list o informacje takie jak: doświadczenie na podobnym stanowisku lub w podobnej firmie. Dla osoby w dziale rekrutacyjnym szkoły lub firmy będzie to fakt, na który warto zwrócić uwagę.
2. Napisz wstęp
Napisz wstęp, w którym przedstawisz się odbiorcy. Zwróć się do odbiorcy po imieniu, jeśli to możliwe, aby nadać listowi motywacyjnemu osobisty charakter. Twój wstęp powinien przykuć uwagę odbiorcy i zachęcić go do czytania dalej, dlatego w tej części zamieść szczegóły i informacje dotyczące Twoich osiągnięć. Może pracowałeś w firmie o podobnym stanowisku? Nie zapomnij wspomnieć o swojej pracy w liście.
3. Rozwiń swój konspekt do części głównej
Rozwiń punkty w swoim konspekcie, aby napisać list motywacyjny z odpowiednią treścią i zawrzeć wszystkie informacje, które chcesz przekazać. Na każdy nowy temat poświęć nowy akapit. Pamiętaj, że Twój list motywacyjny ma na celu przekonanie odbiorcy o Twojej wartości, więc używaj istotnych faktów, aby być przekonującym.
4. Zakończ swój list motywacyjny
Napisz konkluzję do swojego listu motywacyjnego, która podsumuje Twój cel i pozostawi pozytywne wrażenie końcowe. Powinieneś również podziękować odbiorcy za rozważenie Twojej aplikacji i zachęcić go do kontaktu z Tobą, jeśli będzie miał jakieś pytania.
5. Jak napisać list motywacyjny – korekta
Przeczytaj swój list motywacyjny, aby uczynić go bardziej zwięzłym i profesjonalnym. Popraw wszelkie błędy ortograficzne i gramatyczne oraz niezręczne sformułowania. Edytuj informacje już podane w formularzu zgłoszeniowym lub życiorysie, aby upewnić się, że list motywacyjny zawiera tylko unikalne informacje.
Być może będziesz musiał przeczytać swój list motywacyjny kilka razy, aby zidentyfikować wszystkie problematyczne miejsca. Jeśli czas na to pozwala, wykonaj ten krok dwa lub więcej dni po napisaniu listu motywacyjnego, ponieważ czas spędzony z dala od pracy pozwoli Ci spojrzeć na nią bardziej obiektywnie. Aby upewnić się, że Twój list ma profesjonalną gramatykę i ortografię, poproś zaufanego przyjaciela lub kolegę, aby przeczytał Twój list motywacyjny po Tobie. Zastanów się kilka razy czy na pewno wypisałeś wszystkie informacje i pozytywne cechy, które mogłyby pomóc Ci w objęciu stanowiska w danej pracy.
Jak napisać list motywacyjny – wskazówki
Przestrzeganie poniższych wskazówek może sprawić, że Twój list motywacyjny będzie się wyróżniał i przekona osoby decyzyjne do rozważenia Twojej kandydatury. Postępuj zgodnie z wszelkimi wytycznymi dotyczącymi formatowania, długości i treści listu motywacyjnego dostarczonymi przez Twoją przyszłą szkołę, pracę lub organizację non-profit. Jeśli organizacja nie podaje żadnych szczegółów, napisz około 1/2 do jednej strony tekstu, używając podstawowej 12-punktowej czcionki, takiej jak Times New Roman lub Arial.
Pisz z osobowością.
Informacje o Tobie takie jak: Twoje zainteresowania, uczucia i perspektywa są unikalne, więc pisanie o nich jest dobrym sposobem na odróżnienie Twojego listu od innych. Pisz naturalnym głosem, który odzwierciedla to, w jaki sposób mówiłbyś do odbiorcy, gdyby znajdował się w pokoju z Tobą. Zamieść interesujące szczegóły, które pomogą Twojemu listowi motywacyjnemu wyróżnić się spośród innych. Humor może zostać źle zinterpretowany, dlatego zdecyduj się na bardziej poważny ton.
Używaj przystępnego języka.
W listach motywacyjnych najlepiej sprawdza się przystępny język, który czytelnicy mogą łatwo zrozumieć. Podczas korekty zidentyfikuj niepotrzebnie skomplikowane terminy lub żargon i zastąp je prostszymi słowami. Pisz krótkie, aktywne zdania, które nie mogą być źle zinterpretowane.
Skup się na swoich mocnych stronach.
Ubiegając się o pracę pisz o swoich mocnych stronach, a nie o wyzwaniach czy ograniczeniach. Pisanie o swoich mocnych stronach pomoże odbiorcom listu motywacyjnego zrozumieć Twoją wartość dla organizacji i utrzyma pozytywny wydźwięk Twojego listu.
List motywacyjny – wzór
Poniżej znajduje się przykładowy szablon, który możesz dostosować do swoich potrzeb, a także do oferty pracy:
Szanowny Panie/Pani [nazwisko odbiorcy],
Nazywam się [imię i nazwisko] i jestem [stanowisko/kwalifikacje/dziedzina nauki]. Piszę, aby ubiegać się o [stypendium/wolontariat/miejsce] w [nazwa organizacji/pracy].
Chciałabym/chciałbym [studiować/być wolontariuszem/pracownikiem] u Państwa, ponieważ [powody, dla których chcę studiować lub być wolontariuszem/pracownikiem]. Jestem szczególnie zainteresowany/a Państwa [szkołą/organizacją non-profit/ofertą pracy], ponieważ [powody wyboru konkretnej organizacji/stanowiska].
Czuję, że był(a)bym przydatny(a) dla waszej organizacji/pracy, ponieważ jestem [lista pozytywnych cech]. Posiadam również umiejętności w zakresie [lista pozytywnych zdolności], które rozwinąłem poprzez [doświadczenia lub kursy, które Cię tego nauczyły].
Podsumowując, mam nadzieję, że otrzymam możliwość [studiowania/wolontariatu/pracy] u Państwa w [nazwa organizacji/firmy]. Dziękuję za poświęcenie czasu na zapoznanie się z moją aplikacją. Proszę o kontakt na adres [preferowane dane kontaktowe], jeśli mają Państwo do mnie jakieś pytania. Czekam na wiadomość od Państwa.
Z poważaniem, [imię i nazwisko].
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że przekazaliśmy Ci wystarczającą wiedzę odnośnie tego jak napisać list motywacyjny, czym właściwie są cv i list motywacyjny oraz jak w odpowiedni sposób przykuć uwagę, zostać zapamiętanym przez potencjalnego pracodawcę i zdobyć pracę. Wiesz już od czego zacząć i jak sprawić, aby pracodawca spojrzał na Twoje dokumenty przychylnym okiem i zaprosił Cię na rozmowę lub nawet dzień próbny w pracy. Nawet jeżeli nie podałeś wszystkich informacji, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możesz wyróżnić się spośród wielu listów Twoich konkurentów i objąć wymarzone stanowisko, na które aplikujesz.
Zapamiętaj najważniejsze informacje: Aby dobrze przedstawić swoją kandydaturę możesz rozpocząć dokument od wypisania w pierwszym zdaniu informacji, które potwierdzą, że to właśnie Ty jesteś idealną osobą na to stanowisko. Używaj zwrotów grzecznościowych takich jak „Szanowni państwo” i umieść nazwę oraz adres firmy, w której ubiegasz się o pracę w prawym górnym rogu. Zawsze pisz tylko prawdziwe informacje.
Dzięki naszym wskazówkom znajdziesz się na czele listy potencjalnych kandydatów do objęcia stanowiska w pracy czy na uczelni. Zacznij pisząc wzór listu, dzięki poradom, które znajdziesz w artykule. Twoje wymarzone stanowisko właśnie na Ciebie czeka!