Kryptowaluty. Co to właściwie jest?

Czym sa kryptowaluty

Kryptowaluty? Co to jest? Dobrze wiemy, że wielu z was nadal nie ma o tym pojęcia, dlatego przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. W tym artykule dowiesz się w jakim celu możesz dokonywać inwestycji, zaczerpniesz wiedzę o portfelach, kontraktach CFD, rodzajach giełdy, inwestycji, rejestru użytkowników, poznasz zalety posiadania portfela kryptowalutowego oraz dowiesz się dlaczego ten środek płatniczy z każdym dniem zdobywa coraz większą popularność.

Kryptowaluta to cyfrowa lub wirtualna waluta, która jest zabezpieczona za pomocą kryptografii, co sprawia, że jest prawie niemożliwa do podrobienia lub podwójnego wydania. Wiele kryptowalut to zdecentralizowane sieci oparte na technologii blockchain (łańcuch bloków) – rozproszonej księdze wymuszonej przez rozproszoną sieć komputerów. Cechą charakterystyczną kryptowalut jest to, że zazwyczaj nie są one emitowane przez żaden organ centralny, co czyni je teoretycznie odpornymi na ingerencję lub manipulację ze strony rządu.

Najważniejsze informacje

Kryptowalutami nazywamy formę cyfrowej waluty czyli aktywów cyfrowych opartych na sieci, która jest rozproszona na dużej liczbie komputerów. Ta zdecentralizowana struktura pozwala im istnieć poza kontrolą rządów i władz centralnych. Słowo „kryptowaluta” pochodzi od technik szyfrowania, które są wykorzystywane do zabezpieczenia sieci. Blockchainy, które są metodami organizacyjnymi zapewniającymi integralność danych transakcyjnych, są istotnym elementem wielu kryptowalut. Wielu ekspertów uważa, że blockchain i powiązana technologia zakłóci wiele branż, w tym finanse i prawo. Kryptowaluty spotykają się z krytyką z wielu powodów takich jak zmienności kursów walutowych i podatności infrastruktury leżącej u ich podstaw. Dodatkowo, transakcje wykorzystywane są do nielegalnych działań.

Czym sa kryptowaluty

Jednak są one również chwalone za ich przenośność, podzielność, odporność na inflację i przejrzystość waluty.

Zrozumienie kryptowalut

Kryptowalutami są systemy umożliwiające dokonywanie bezpiecznych transakcji online. Transakcje te są denominowane w wirtualnych „tokenach”, które są reprezentowane przez wpisy w księdze głównej wewnątrz systemu. Termin „kryptowaluta” odnosi się do różnych algorytmów szyfrowania i technik kryptograficznych, które chronią te wpisy, takich jak szyfrowanie krzywej eliptycznej, pary kluczy publicznych i prywatnych oraz funkcje haszowania.

Rodzaje kryptowalut

Pierwszą kryptowalutą na rynku opartą na blockchainie (łańcuch bloków) był Bitcoin (BTC), który nadal nosi miano najpopularniejszej i najbardziej wartościowej waluty cyfrowej. Obecnie istnieją tysiące alternatywnych odmian tej waluty o różnych funkcjach i specyfikacjach. Niektóre z nich są klonami lub rozwidleniami Bitcoina, podczas gdy inne są rodzajem nowych walut, które zostały zbudowane od podstaw.

Ogólnodostępne informacje potwierdzają, że Bitcoin został wprowadzony na rynek w 2009 roku przez osobę lub grupę znaną pod pseudonimem „Satoshi Nakamoto „. Satoshi Nakamoto to anonimowy wynalazca kryptowaluty BTC. Za jego sprawą kryptowaluta stała się popularna na całym świecie i wszyscy dowiedzieli się o portfelach, rynku oraz tajnikach platformy. W marcu 2021 roku w obiegu było ponad 18,6 miliona Bitcoinów, a ich łączna wartość rynkowa wynosiła około 927 miliardów dolarów. Niektóre z konkurencyjnych kryptowalut powstałych po sukcesie Bitcoina, znanych jako „altcoiny”, to Litecoin (LTC), Peercoin i Namecoin, a także Ethereum (ETH), Cardano i EOS. Obecnie łączna wartość wszystkich istniejących kryptowalut wynosi około 1,5 biliona dolarów – Bitcoin reprezentuje obecnie ponad 60% całkowitej wartości.

Niektóre z kryptografii wykorzystywanych obecnie w przypadku kryptowalut zostały pierwotnie opracowane do zastosowań wojskowych. W pewnym momencie głowy państw chciały wprowadzić kontrolę nad kryptografią podobną do ograniczeń prawnych dotyczących broni, ale prawo do korzystania z kryptografii przez cywilów zostało zabezpieczone na podstawie wolności słowa.

Zalety i wady kryptowaluty

Zalety kryptowaluty

Kryptowaluty obiecują, że z ich pomocą ułatwiony będzie bezpośredni transfer środków między dwiema stronami, bez potrzeby korzystania z usług zaufanej strony trzeciej, takiej jak bank lub firma obsługująca karty kredytowe. Transfery te są zamiast tego zabezpieczone przez użycie kluczy publicznych i prywatnych oraz różnych form systemów motywacyjnych, takich jak Proof of Work lub Proof of Stake. Bitcoin jest jedną z pierwszych walut cyfrowych, która wykorzystuje technologię peer-to-peer do ułatwienia natychmiastowych płatności.

W nowoczesnych systemach kryptowalutowych, „portfel” lub adres konta użytkownika posiada klucz publiczny, podczas gdy klucz prywatny jest znany tylko właścicielowi. Jest on używany w celu podpisywania transakcji. Przelewy środków są realizowane przy minimalnych opłatach manipulacyjnych, co oznacza, że użytkownicy mogą w ten sposób uniknąć wysokich opłat banków i instytucji finansowych za przelewy bankowe.

Wady kryptowaluty

Anonimowa natura transakcji kryptowalutowych pozwala na dobre ich przystosowanie do wielu nielegalnych działań, takich jak pranie pieniędzy i unikanie płacenia podatków. Jednak zwolennicy kryptowalut często wysoko cenią sobie ich anonimowość, powołując się na korzyści płynące z prywatności, takie jak ochrona informatorów lub aktywistów żyjących pod represyjnymi rządami. Niektóre kryptowaluty są bardziej prywatne niż inne. Bitcoin, na przykład, jest stosunkowo kiepskim wyborem do prowadzenia nielegalnych interesów, ponieważ analiza kryminalistyczna łańcucha blokowego Bitcoin pomogła władzom aresztować i ścigać przestępców. Istnieją jednak monety bardziej zorientowane na prywatność, takie jak Dash, Monero lub ZCash, które są tym samym znacznie trudniejsze do wyśledzenia.

Specjalne względy

Możemy przyznać, że centralnym elementem atrakcyjności i funkcjonalności w przypadku Bitcoina i innych kryptowalut jest technologia blockchain, która jest używana do prowadzenia internetowej księgi wszystkich transakcji, które kiedykolwiek zostały przeprowadzone, zapewniając w ten sposób strukturę danych dla tej księgi, która jest dość bezpieczna i jest współdzielona i uzgadniana przez całą sieć poszczególnych węzłów lub komputerów utrzymujących kopię księgi. Każdy nowy blok generowany musi być zweryfikowany przez każdy węzeł przed potwierdzeniem, co czyni go prawie niemożliwe do sfałszowania historii transakcji.

Czym sa kryptowaluty

Wielu ekspertów postrzega technologię blockchain jako posiadającą poważny potencjał w zastosowaniach takich jak crowdfunding, a duże instytucje finansowe, takie jak JPMorgan Chase (JPM), widzą w niej potencjał do obniżenia kosztów transakcji poprzez usprawnienie przetwarzania płatności. Jednakże, ponieważ kryptowaluty są wirtualne i nie są przechowywane w centralnej bazie danych, cyfrowe saldo kryptowalutowe może zostać wymazane przez utratę lub zniszczenie dysku twardego, jeśli nie istnieje kopia zapasowa klucza prywatnego. Jednocześnie nie istnieje żaden centralny organ, rząd lub korporacja, która miałaby dostęp do Twoich funduszy lub Twoich danych osobowych. Oznacza to, że możesz spać spokojnie!

927 miliardów dolarów

Według danych całkowita kapitalizacja rynkowa Bitcoina (BTC), stan na marzec 2021 r.

Krytyka kryptowalut

Ponieważ ceny rynkowe kryptowalut opierają się na podaży i popycie, kurs, po jakim kryptowaluta może zostać wymieniona na inną walutę, może ulegać znacznym wahaniom, ponieważ konstrukcja wielu kryptowalut zapewnia wysoki stopień niedoboru. Bitcoin doświadczył kilku gwałtownych skoków i spadków wartości, wspinając się tak wysoko, jak 19 000 USD za Bitcoina w grudniu 2017 r., po czym spadł do około 7 000 USD w kolejnych miesiącach. Kryptowaluty są zatem uważane przez niektórych ekonomistów za krótkotrwałą modę lub bańkę spekulacyjną. Istnieją obawy, że kryptowaluty takie jak Bitcoin (BTC) nie są zakorzenione w żadnych dobrach materialnych. Niektóre badania wykazały jednak, że koszt wyprodukowania Bitcoina, który wymaga coraz większych ilości energii, jest bezpośrednio związany z jego ceną rynkową.

Blockchainy kryptowalutowe są bardzo bezpieczne, ale inne aspekty ekosystemu kryptowalutowego, w tym giełdy i portfele, nie są odporne na groźbę włamania. W 10-letniej historii BTC, kilka giełd internetowych było przedmiotem włamań i kradzieży, w wyniku których skradziono „monety” warte miliony dolarów. Niemniej jednak, wielu obserwatorów dostrzega w kryptowalutach potencjalne zalety, takie jak możliwość zachowania wartości przed inflacją i ułatwienie wymiany, przy jednoczesnym łatwiejszym transporcie i podziale niż w przypadku metali szlachetnych oraz istnieniu poza wpływem banków centralnych i rządów.

Czym są kryptowaluty w prostych słowach?

Kryptowaluty to systemy umożliwiające bezpieczne płatności online, które są denominowane w postaci wirtualnych „tokenów”. Transakcje wykonywane są za pomocą portfela, po jego wcześniej dokonanej weryfikacji. Transakcje działają naprawdę sprawnie i nie powodują większych komplikacji.

Kontrakty CFD

Co to jest kontrakt CFD? Skrót pochodzi z języka angielskiego i oznacza “Contract for difference”, czyli kontrakt (umowę) pomiędzy dwoma stronami. W tej umowie zobowiązują się oni do rozliczenia kwoty różnicy pomiędzy ceną, która widniała podczas otwierania pozycji, a także ceną zamknięcia tej pozycji. Za pośrednictwem kontraktów CFD możesz handlować na rynkach kryptowalut. Jednak pamiętaj o jednym z ważniejszych aspektów – posługując się kontraktami CFD powinieneś posiadać doświadczenie, aby móc pomyślnie zrealizować transakcje.

W jaki sposób można zdobyć kryptowaluty?

Każdy z inwestorów może nabyć kryptowalutę za pośrednictwem giełd kryptowalutowych, takich jak Coinbase, Cash app i innych. Możesz tam wykonać transakcje zakupu na przykład Bitcoina za pieniądze, by następnie inwestować kryptowalutę.

Czym sa kryptowaluty

Jaki jest sens kryptowaluty?

Wielu ekspertów uważa, że technologia blockchain ma poważny potencjał w zastosowaniach takich jak crowdfunding, a duże instytucje finansowe, takie jak JPMorgan Chase (JPM), widzą potencjał do obniżenia kosztów transakcji i działają nad usprawnieniem przetwarzania płatności.

Jak kryptowaluty zarabiają? Kwestia pieniędzy

Kryptowaluty pozwalają na bezpieczne płatności online, które są denominowane w wirtualnych „tokenach”, które są reprezentowane przez wpisy w księdze głównej wewnątrz systemu. Inwestorzy mogą zarabiać na kryptowalutach poprzez wydobywanie Bitcoinów lub po prostu w celu sprzedaży swoich zasobów w postaci Bitcoinów z zyskiem. To najpopularniejsza metoda na zwiększenie ilości swoich środków i jest on wykorzystywany przez większość zarówno nowych jak i zaawansowanych inwestorów w przypadku platformy.

Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty?

Bitcoin jest zdecydowanie najpopularniejszą kryptowalutą, a za nim plasują się inne kryptowaluty, takie jak Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) i Cardano.

Podsumowanie – kryptowaluta jako nowa waluta

Wiesz już czym są kryptowaluty, kim jest Satoshi Nakamoto, a także poznałeś zasadę handlu kryptowalutami w postaci Bitcoin, Litecoin czy Ethereum od strony wewnętrznej. Możesz zdobywać informacje, śledzić kursy walut, otworzyć swoje konto i inwestować. Odnajdź swoje miejsce na rynku i rozpocznij przygodę z zarabianiem pieniędzy z pomocą kryptowalut.

Czym sa kryptowaluty

Czy jest to cyfrowa waluta przyszłości i nowy środek płatniczy? Możemy stwierdzić, że zarówno wcześniej jak i obecnie kryptowaluty są obiektem wielu gorących dyskusji. W ich przypadku z pomocą nabytej wiedzy oraz posiadanych danych z rejestru jesteś w stanie inwestować i zarabiać pieniądze. Prywatny kod portfela, metoda weryfikacji danych oraz atrakcyjny kurs walut sprawiają, że temat jest naprawdę interesujący. A Ty zacząłeś już swoją przygodę z inwestycjami? Możesz podzielić się swoją opinią na temat kryptowalut w sekcji komentarzy.

Related Posts

Leave a Reply